Kompostování

Jednou z prvních věci, kterou jsme na zahradě chtěli mít je kompostér.
Kompost je hrozně důležitý pro zahradu a je škoda vyhazovat zbytky do popelnice.


TYPY KOMPOSTÉRU

Existuje několik variant kompostu, my jsme jako první komposty koupili takové ty klasické černé plastové (dnes bych je už nekoupila, ale když jsme byli před dvěma na začátku našeho zahradničení tak jsme ještě pořádně nevěděli).
Pak jsme měli takovou dřevěnou ohrádku, která se skládá do sebe a jelikož toho pořád bylo málo, tak jsme prostě udělali na zahradě hromadu, kde jsme dávali kompost.
To jsme později využili, protože jsem do kompostu na jaře naházela pár semen dýní a tak sklizeň na podzim byla ohromná.
Nakonec jsme se rozhodli, že si sami vyrobíme 3-komorový kompost, který můžeme jednoduše mezi sebou přehazovat.


Černý plastový kompostér
 
Kompost v ohrádce

Kompostování na hromadě
Dýně na hromadě kompostu
Stavba 3 komorového kompostéru


Stavba 3 komorového kompostéru


ZAKLADÁNÍ KOMPOSTU

Kompostéry jsme se vždy snažili vhodně na zahradě umístit, někde do rohu do polostínu. Dno by mělo být volně přístupné, aby se tam dostali žížaly a další mikroorganismy, kteří přeměňují kompost v humus.
Základem kompostéru jsou vrsty tráva- listí- zemina. A lepší je všechno vrstvit.

CO TAM PATŘÍ

My do kompostéru přidáváme hlavně zbytky z kuchyně - slupky, odřezky, uschlé květiny, pytlíky od čaje, logr z kávy, obaly z vajíček nebo skořápky.
V kuchyni mám malý kompostér, do kterého dávám odpad, když vařím a když  je box plný tak ho vyhodím do kompostéru. Je to malý plastový kompostér o objemu 4,5 l.
Koupit se dá tady: kompostér do kuchyně

kompostér do kuchyně
Ze zahrady také máme hodně odpadu, který patří do kompostu - posečená tráva, listí, kůra nebo piliny.

Neházíme tam větve a dřevo i když časem uvažujeme, že bychom si pořídili štepkovač, kterým bychom rozdrtili větší větve a poté bychom to mohli přidat i do kompostu.








ZA JAK DLOUHO SE Z KOMPOSTU STANE HUMUS


Trvá to přibližně půl roku až rok než se kompost promění v humus. Hraje tam několik fakturů velkou roli jako např. pokud je suchý, je potřeba nalít vodu, kompostéry musí také dobře větrat.
Nejrychleji jsme měli zkompostovaný odpad v černých plastových kompostéch, zřejmě proto, že přitahují více slunečního svitu uvnitř je tedy vyšší teplota a tím dochází k urychlení procesu.


VYUŽITÍ ZKOMPOSTOVANÉHO ODPADU

My všechen kompost dáváme do vyvýšených záhonů, kde pěstujeme zeleninu. 
Máme koupenou prosívačku a ta je ideální i na kompost, krásně kompost proseje a vznikne kvalitní krásná zemina. Hrubší části a nerozložené zbytky zůstávají v bubnu, které pak znovu vrátíme do kompostu, kde tvoří dobrý aktivační základ. 

Překatrovaný kompost



Okomentovat

LEBEDÍN. Theme by STS.