Zen domek - jak šel čas...

Náš příběh se Zen Domkem začal v květnu roku 2019. Zen Domek jsme koupili na konci května od firmy OK Pyrus jako hrubou stavbu. 

Důležité bylo vybrat to správné místo, kde bychom Zen domek umístili. Naše zahrada je dost velká a vybírali jsme mezi 3 variantami, kde by domek byl vhodný. Roli hrálo několik aspektu jako blízkost příjezdové cesty, napojení na inženýrské sítě, orientace vůči světovým stranám a také jsme byli limitování naši stavbou a rekonstrukci rodinného domu. Nakonec po poradě i s naši zahradní architektkou jsme našli vhodné místo a dnes, když píšu tenhle článek u šálku teplého čaje na terase Zen domku musím říct, že to místo je naprosto perfektní. Člověk se tady cítí dobře a místo má dobrou energii a to je také důležité. Sice je hrozně daleko od příjezdové cesty takže s nákupem se proneseme, ale vůbec to nevadí.

Začátkem června jsme čekali na dobré počasí, kvůli naší příjezdové cestě, která v tu dobu bylo nedodělaná a jakmile přišel déšť tak se po ní nedalo jet. Jako naschvál jsme museli čekat pár dní a odložit i přepravu. 
Od přepravní společnosti jsme objednali kamion s návěsem, který by uvezl 8 tun nákladu. Vše se muselo uskutečnit v jeden den a vzdálenost mezi nákladem a vykládkou byla 230 km. U nakládky i vykládky bylo potřeba aspoň 3 - 4 chlapi a doba, kterou potřebovali na náklad a poté i vykládku byla přes 2 hodiny na náklad a další 2 - 3 hodiny na vykládku. 

Ten den "naštěstí" relativně vše proběhlo v pořádku, tedy až na to, že nám kamion na zahradu nevjel, takže zaparkoval na cestě a vše jsme museli odnosit na zahradu sami. Nebyl by to takový problém, kdyby naše zahrada neměla skoro 3 000m2 a příjezdová cesta a místo, kde stojí Zen domek jsou úplně na odlišné straně. Je to asi 50 - 60 metru vzdálenost, ale do kopce, protože naše zahrada je ve svahu. Hranoly jsme tedy vyskládali na našem pozemku, co nejblíž od kamionu a na noc přikryli plachtou. Následující den jsme v podstatě trávili jenom přenášením hranolu na místo určené pro Zen domek. Přenést skoro 8 tun hranolu zabralo celý den. 
Hned další dny jsme měli na zahradě malý bagr a začaly se kopat základy pro Zen domek.

 Jako základ pro Zen domek jsme použili ztracené bednění.

O pár dní později jsme v bagrování pokračovali. Museli jsme k Zen domku dotáhnout inženýrské sítě. Takže se bagrovalo do nezamrznoucí délky pro kabely na elektřinu a trubky na vodu. 
Na fotce jsou již vidět natažené inženýrské sítě a zabetonované ztracené bednění. 
Dalším krokem bylo vytvořit základ pod Zen domkem, který se skládal ze 3 vrstev. Spodní vrstva tvořila nopová fólie, poté geotextilie a jako poslední se to zasypalo štěrkem. 
Pal už se na ztracené bednění umístili chemické kotvy a na ně se pokládali první hranoly. 
Na obrázku jde vidět kotvící patka. 

Za jeden den ve 4 chlapech se stihla velká část hranolu postavit, mezi hranoly se lepila speciální páska, která slouží jako izolace.
Následující dny a týdny jsme už pokračovali sami. Tedy stavbu štítu a horního patra zvládl muž sám. Zabralo to pár dní a pak přišla na řadu střecha. Mezitím jsme měli už objednané okna a střechu. 
Během léta jsme měli hrubou stavbu hotovou. 

Po poskládání hrubé stavby se natahovala podstřešní fólie.
Poté nám na pile vyrobily laťky na laťování střechy a ty jsme mohli pokládat na fólii.
A nakonec se pokládal plech. My jsme měli vybraný falcovaný plech v antracitovém odstínu od firmy Satjam.
Jako další se dělala elektřina a rozvody, tedy zásuvky, světla a pod. 
Poté začaly úpravy uvnitř Zen Domku. Abychom v Zen domku mohli pořádně chodit museli jsme udělat podlahu. 

Když byla podlaha hotová, mohli jsme do Zen Domku přenést kuchyň, která byla udělaná také firmou OK Pyrus a spolu se Zen domkem dodána na míru. Tady jsme malinko bojovali ji tam umístit, protože už jsme měli udělané zásuvky, které ji vadili a byl to trochu boj, ale kuchyň jsme tam dostali tak tak a snad jí nikdy vytahovat nebudeme:-).
Když byla podlaha i kuchyň v Zen domku hotová mohli se udělat okna. V horní patře, kde se spí je okno do takové štítu, dle projektu jsme si ho pozměnili a udělali jsme to okno otevírací, aby v domku mohl lépe cirkulovat vzduch. Skleněné dveře jsme udělali klasické jako na terasu, otevírací a na větračku. A dominantou je obrovské okno, ze kterého je úžasný výhled. Na obrázku jde vidět kolik chlapů to okno muselo nést.
Dalším krokem na kterým jsme bádali bylo, jak udělat v Zen domku koupelnu. Nakonec jsme vybrali na zeď Power panel H2O od firmy Fermacell, který je vhodný do koupelny a na ně jsme použili od firmy Kabefarben betonovou stěrku.
Na podlaze je použit podlahový prvek Fermacell 2E22.

Během zimy jsme se pustili do terasy. Z místních lesů jsme použili smrkové dřevo.





Nyní na začátku jara máme terasu skoro hotovou. Udělali jsme i konstrukci, kde bude baldachýn, který nám v létě zastíní místo, kde budeme chtít sedět. Konstrukci ještě natřeme na černou barvu a chybí nám tam ještě zábradlí, alespoň ze strany, kde je to výš.
Co se týká uvnitř Zen domku, tak tam nás čeká ještě zateplení, zatím máme zateplené místo nahoře, kde se spí, ještě zbývá zateplit druhou část. Dodělávají se takové detaily jako lišty kolem oken, zvenku okapničky a oplechování kolem oken. 
Dále musíme dodělat koupelnu, protože přes zimu jsme vodu neměli zatím puštěnou, takže to nás ještě čeká, ale z velké části je Zen domek hotový.


1 komentář

LEBEDÍN. Theme by STS.