KVĚTEN v zahradě

Konečně květen, je to jedno z nejkrásnějších období v roce a tvá jenom chvíli. Stromy dosahují svého vrcholu v květu, venku už je krásně teplo a všechno se zazelenalo.
V květnu nás čekalo hodně práce na zahradě.



Vloni díky suchům, které panovaly v podstatě od jara až do podzimu jsme nemuseli vůbec sekat trávu, žádna nerostla. Letos už takové sucho nebylo a tak jsme potřebovali koupit sekačku.

Nákup sekačky

Trošku jsme měli představu jakou chceme, samozřejmě aby zvládla náš terén, který je do kopce a aby byla schopna i mulčovat.
Našli jsme takovou a po několika doporučení jsme nakonec koupili motorovou Hondu, která má vybavenou intergrovanou mulčovací sadu, kdy stačí přepnou klapku a sekačka mulčuje. Primárně jsme hledali právě sekačku, která by zvládla i mulčovat, aby se náš trávník trochu tím mulčováním zregeneroval.
Zatím s ní sekám já a jako ženská můžu říct,, že zvládá všechno. My ten terén máme hodně neupravený, všude jsou nějaké výmoly, kopečky a drny, takže občas se zastaví, ale to už musí být něco velkého, co nezvládne přejet. Má pojezd, což je obrovská výhoda a lze nastavit výšku sekání. Občas sypu do koše, když potřebujeme materiál do kompostu, občas mulčuji.
Sekačka Honda

Houpačka

S tím, že se oteplilo tráví i děti více času na zahradě. Takže jsme jim vyrobili houpačku, tedy za pomocí pár hranolů a vrtů postavili konstrukci a na ní jsme přihákli 2 houpačky, jednu malou klasickou dřevěnou a druhou jsme koupili novou, je to takový houpací kruh, na který se vlezou i 2 děti nebo dospěli.
Občas ty houpačky dáme pryč a natáhneme si mezi hranoly i houpací síť. Houpačka je trošku ve svahu, takže malá dcerka na ní nedokáže sama vylézt, takže jsme ji pod houpačku dali špalek a je z toho úplně nadšená, díky němu se totiž i nohama dokáže rozhoupat sama. 
Celou konstrukci jsme opět natřeli přírodním olejem Hipster (jako vyvýšené záhony) a jako pigment jsme použili olejovou barvu z jemně mletých pigmentů, kterou používají profesionální malíři.
Přírodní olej Hipstér
Olejová barva
Umístění houpačky
Montáž houpačky na vrtutech

 

Zkouška pevnosti a špalek na houpačku, aby si tam mohla malá vylézt
Již natřená houpačka olejem a pigmentovou barvou

 

Pěstování zeleniny

Konečne moje první sklizeň. Ve vývýšených záhoench jsem v květnu  sklidila salát, ředkvičky a kedlubny. Místo toho vysadila další zeleninu jako hrášek, zelí a mrkev.
Na konci května jsem opět vysadila další sazenice salátu, abychom měli v létě zásoby.
Mezi záhonky jsem nasadila semínka měsíčku lékařského, aby to v létě krásně kvetlo a přilákalo to nějaký hmyz.

Na kompost jsem vysadila semena dýně a melounů, jen tak na zkoušku. Dokonce jsem tam vyhodila i nějaké staré brambory, co zřejmě už klíčili a nyní mi v kompostu lezou ven.
Ve starém pískoviště, co jsme našli na zahradě jsem si opět dala koňský hnůj, kompost a zeminu a hodila tam semínka cuket a hokaido dýně.
A vytvořili jsme provizorní políčko na rajčata.

První sklizeň
Ředkvičky se povedly
První sklizeň salátu
Zatím naše 3 vyvýšené permakulturní záhony
Sklízeli jsme salát a ředkvičky

Výsadba rajčat

V podstatě jsem ani neplánovala dělat nějaký záhon na rajčata, koupila jsem si pár sazenic rajčat, těch malých a zasadila je do velkých květináčů, ale pak přišla sousedka a donesla spoustu sazenic mnoha druhů.
A rajčata u nás jedou i mezi dětmi, tak jsme udělali políčku pro rajčata.
Dám sem menší ukázku jak vznikalo naše políčko pro rajčata, skládalo se to z několika vrstev:
1. vrstva větví, větviček a drnů
2. vrstva kartony
3. vrstva kompost
4. vrstva kvalitní zemina
5. vrstva sazenice rajčat


Vrstvy rajčatového záhonu, nahoře je ještě prosetá zemina a sazenice rajčat

Rozmístěné sazenice rajčat na již hotovém podkladu

Produdili se mi všechny bylinky jako máta, meduňka apod. Některé nové jsem přikoupila a dosadila jako např. rozmarýn či mateřidoušku.
Letos mě dostal tymián svým květem, v podstatě jsem nikdy neviděla, že tak krásně květe. Vloni u mě vedla šalvěj svými růžovými květy, ale letos i tymián.
Na zahradě máme hodně kopřiv, takže jsem si jich pár nasušila a občas si z nich udělám doma kopřivový čaj. V dubnu a v květnu na mě dolehla asi jarní únava spojená s nemocí a nemohla jsem se z toho dostat, v podstatě mi chyběla energie a musím říct, že kopřiva mě trochu nakopla. Buď ona nebo po měsíci už nemoc ustoupila, ale do té doby nic nezabíralo. Takže jsem si nasbírala kopřivy do zásoby.

Květy šalvěje
Květy tymiánu
Kopřivy jsem sbírala hlavně na čaj, na jaře by měly mít největší sílu

V květnu bylo opravdu krásně na zahradě, máme tam staré jabloně a vloni nic moc neplodili, ale letos tak krásně kvetly. Hned jsem pod ně šoupla lavičku a bylo to ideální místo na odpolední kávu.
Taky si tak hledáte na zahradě různá zákoutí.
Ještě jsme v květnu stihli udělat takový menší dřevník na malé polínka na letní grilování ze dřeva a z větví, co nám zbylo na zahradě od podzimu.
Plný dřevník na letní grilování

Ještě jsem si zkusila práci s pořízem, jelikož na zahradě máme hodně starých lísek tak zkouším najít jejich využití.
Líska před a po


Okomentovat

LEBEDÍN. Theme by STS.