Určitě to potkalo mnoho z Vás.
Pokud jste koupili pozemek a nemáte to 5 min. zpátky domů, tak určitě přemýšlíte kde složit hlavu, když dojedete na pozemek.
My jsme tohle téma řešili opravdu hodně.
Probírali jsme několik variant a možnosti, protože stavět a rekonstruovat jsme hned nemohli, na pozemku nebyly zavedené žádné inženýrské sítě a ani cesta.
Na pozemek jsme museli dojíždět i několikrát týdně. Jednak jsme řešili rozdělení pozemku - takže tam jezdil za námi geodet, poté i architekt, dále nám dělali elektřinu apod. Takových lidí, co za námi jezdili bylo mnoho.
V konírně se nedalo také složit hlavu a byla plná snad stoletých krámů, takže jsme uvažovali nad několika variantami, ze které bychom vybrali jednu a udělali si provizorní zázemí.
![]() |
Koupili jsme pozemek! |
MOBILNÍ DŮM
Jako první nás napadlo pořídit si malý mobilní dům. Pátrali jsme hodně po internetu a hledali různé firmy, které se tímto zabývají. Oslovili jsme je a nechali si od nich vyhotovit nabídku na mobilní dům, který by nám vyhovoval.Většinou ta cena byla tak vysoká, že jsme do toho něchtěli investovat.
Jedny z mobilních domů dělá firma Naturhouse.
https://www.naturhouse.cz/
![]() | |
Modulovy dům firmy Naturhouse, zdroj:https://www.naturhouse.cz/cz/produkty/zahradni-domky-a-chaty/rada-classic/modulovy-dum-6x3-m/ |
Dokonce jsme navštívili veletrh Dřevostavby v roce 2018 v pražských Holešovicích a tady jsme se kochali, bylo tady hodně krásný projektů a nápadů. Nejvíce nás zaujal tehdy Zen domek, který byl od firmy OK Pyrus a byl hned u vchodu. Byl vyjímečný a zcela jiný než ostatní, možná i tou jeho antracitovou barvou. Prošli jsme to, pobavili jsme se s několika firmami a načerpali inspiraci, ale to co by nám v té době vyhovovala - tedy malé zázemí, kde složit hlavu při rekonstrukci kamenné konírny jsme nenašli. Pokud bychom stavěli nový dům, tak rozhodně ano, ale velké investice jsme do provizorního bydlení nechtěli dávat.
![]() |
Zen Domek na veletrhu |
Zen Domek na veletrhu |
KONTEJNER
Jako další nás napadl obytný kontejner, ale zase to mělo několik úskalí a nebylo to hned. Většinou se jedná o vyřazené lodní kontejnery, na které by jste měli mít stavební povolení, musíte řešit podlahy apod. a upřímně nějak nás ani po vzhledové stránce nezaujalo.![]() |
obytný kontejner, zdroj:https://furni.cz/obytny-kontejner-o-rozloze-50m-budete-prekvapeni-kolik-mista-se-skryva-uvnitr/ |
KARAVAN
Přemýšleli jsme i o variantě půjčení karavanu nebo něčeho podobného, ale byla zrovna hlavní sezóna a nic volného ani nebylo k máni. A když ani tohle nevyšlo, ani nám to nevadilo. Nejsme zrovna milovníci karavanů apod.![]() |
Karavan, zdroj: https://harmoniedesign.cz/bydlet-ve-svem-bez-hypoteky/ |
HOTEL
Občas jsme tedy naši situaci vyřešili, že jsme si v blízkosti rezervovali pokoj v hotelu či v penzionu a prostě přespali tam.Léto pomalu utíkalo a my jsme začali řešit hlavně abychom nám připojili elektřinu a o vodě jsme si mohli zatím nechat zdát, vykopat studnu je proces na jeden den, ale to papírování posudků a projektů, co k tomu potřebujete je tak na půl roku. Vodu jsme si tedy tahali v kanystru.
STAN
Jelikož jsme léta před tím hodně cestovali, měli jsme docela dobrou výbavu na kempování. Třeba vařič, nádobí apod. Takže i tady jeden víkend jsme se rozhodli, že na zahradu postavíme náš stan. Je to obrovský stan pro 6 lidí. A tak začalo naše léto pod stanem na zahradě, které trvalo 3 měsíce.Od té doby, co stál stan, tak jsme přestali řešit provizorní bydlení a sousředili se na náš hlavní dům a věci kolem toho.
Stan na zahradě |
Léto strávené pod stanem |
PROVIZORNÍ ZÁZEMÍ
V podstatě jsme do toho nemuseli nic vrazit, takže žádné finance nás to nestálo. Užili jsme si v podstatě celé léto na zahradě, večer se vyspali krásně na matraci ve stanu a bylo. To léto bylo jedn z tejteplejších a nejsuchších lét za poslední roky, za celé 3 měsíce pod stanem nás potkala jedna bouřka a snad 5 dní kdy pršelo. Jenže ke konci záři už noci začaly být chladné a my jsme ten stan jednoho podzimního víkendu museli opustit.
Konírka byla již z velké části vyklizená, odvezli jsme několik kontejnerů s bordelem, zavedli dovnitř elektřinu a na nějakou dobu jsme se přesunuli dovnitř.
Vybavili jsme si to pohovkou, přidali stůl a židle, pár regálu z IKEI a dovezli naše krámy z domů. No hned to vypadalo dobře.
Ve velké místnosti byl obrovský krb, který vypadal moc hezky, když jsme v něm rozděli oheň, ale všechno teplo unikalo komínem ven. Ale na podzimní víkendy nám to stačilo.
![]() |
Přestěhovali jsme se provizorně do konírny |
Zažili jsme tady sníh, mráz i kolem - 10°C, oslavili jsme zde i naše narozeniny, vyráběla jsem tam tehdy všechny vánoční dekorace, na vánoční svátky jsme sem taky přijeli a plánovali jsme již jarní práce na zahradě.
S konírkou jsme zatím nehýbali, jen se spravily okapy, kde zatíkalo a čekali jsme na schválení hypotéky, abychom se na jaře mohli pustit do práce.
ZAHRADNÍ CHATKA
Na jaře jsme opět začali řešit provizorní bydlení, protože konírnu potřebujeme zrekonstruovat a tade jsme se museli z ní vystěhovat. A tady padl první návrh si pořídit takovou tu zahradní chatku na dočasné složení hlavy. Určitě s te se s takovou chatkou potkali, mají je všude v obi či v hornbachu.Ceny se pohybují kolem 50 tisíc a více, ale někdy to je bez střechy a bez podlahy. Je to různé. Ale co je důležité je tloušťka stěn, která bývá velmi tenká.
![]() | |
Zahradní chatka, zdroj: www.hornbach.cz |
Nějak nás to nezaujalo a za ty peníze jsme to vlastně ani nechtěli, ale začali jsme být pod velkým tlakem a tak jsme vymýsleli i plán, že bychom si jen nakoupili na pile dřevo a postavili ji sami. Nákladně by to vycházelo o dost méně, ale pak jsme si vzpoměli na veletr v roce 2018 a na firmu OK Pyrus, zvedli jsme telefon a ozvali se jim...
Pokud budete řeštit někdy podobný problém, vyberte si variantu, která se Vám líbí a vyhovuje vám. I v provizorním bydlení se můžete cítit hezky a příjemně.
Okomentovat