KONÍRNA a první seznámení

Když jsme pozemek koupili stála tam konírna či maštal, každý tomu dodnes říká jinak.
Na naší polovině pozemku, který jsme po rozdělění získali nám zůstala tato venkovská usedlost, která byla součástí hlavního domu, který ale zůstal druhým majitelům.
Konírna se vyznačuje typickými prvky a to klenutými stropy a nahoře býval seník. Zdi jsou velmi silné, mají 80 cm. Jsou to prostě bývalé stáje, důkazem jsou i komíny, které do dneška zůstali.
Předchozí majitelé spodní část v 70.letech trochu poupravili a z poloviny udělali garáž a z druhé poloviny jakési pokoje pro hosty s krbem.

zadní pohled na konírnu od zahrady


Pohled od zahrady
Boční pohled na budovu
Čelní pohled na budovu

Původní stav tedy jak jsme konírnu koupili vypadala takto na následujích fotkách. Jelikož jsme to koupili na začátku léta, dali jsme původním majitelům léto na to, aby si vystěhovali věci apod.

Vchod z čela budova

Pohled na východ/vchod
Hlavní obytná místnost s krbem
Hlavní obytná místnost



Vedlejší malá místnost
Jediné velké okno, které není původní v hlavní obytné místnosti
Pohled na zahradu z malé místnosti


Konírnu již majitelé nevyuživali dlouhá léta, takže se z ní stalo spíše odkladiště nepotřebných věci a takový sklad.
Z půlky konírny byla garáž a v ní bylo také spousta věci.
Vchod na půdu
Garáž a schody na půdu
Vchod/východ do gáráže
Pohled na schody na půdu


Z garáže vedly schody na půdu, kde ale v podstatě nic nebylo.
Na půdě
Na půdě
Na půdě

Na konírnu se bylo podívat již mnoho odborníků a statiků, dokonce nám odhadli, že budova je strará 300 let. V katastru budova ani evidována nebyla, takže jsme s tím měli trochu problém. Museli jsme ji ohlásit jako zemědělskou stavbu bez čísla popisného.
Mnohokrát nás napadlo budovu zbourat a postavit místo ní nový rodiný dům, který by se hodil do dnešní doby. Ale po mnoha a mnoha úvahách jsme se rozhodili to opravit a předělat to na náš "vysněný dům". Ano spousta lidí si myslí, že jsme se zbláznili a že na nás při rekonstrukci budou všude číhat strašáci a nepříjemnosti, ale i tak jsme přesvědčeni, že to nějak opravíme dle našich představ. Myslíme si, že kdyby tam ta konírna nebyla celý pozemek by ztratit svůj půvab a kouzlo.
I s architektem, který nám pomohl udělat projekt a přiblížit se blíž k vysněnému domu, jsme se sladili na jednu notu a udělali krásný návrh domu. Pokud se tato rekonstrukce vydaří, tak jsme vyhráli.
V podstatě náš plán je takový - zachovat co to jde z původního rázu konírny -  přiznat klenby, které jsou dominantou přízemí, kde chceme vybudovat koupelnu, rustikální kuchyň s posezením u krbu, vchod, šatnu a krásné schody nahoru do dalšího patra. Zde je v plánu o metr zvýšit střechu, udělat betonový věnec, dát nové trámy a novou střechu.
Náš plán jde i trošku dál a abychom propojili původní starou konírnu s moderní dobou, chceme kolmo ke konírně udělat přídomek, kde budou prosklená okna s výhledem na zahradu a terasa, odkuď vyjdeme přímo ven. Tady by měla být hlavní obytná část tedy kuchyň s obývacím pokojem.
Nevyhneme se ani úpravam zvenku konírny, musíme ji celou odkopat, zaizolovat a hlavně přivézt a natáhnout inženýrské sítě.
Zatím jsme na začátku tohle všeho, takže zda-li se nám náš plán povede, to se uvidí...

Na ukázku naše vizualizace a představa jak chceme původní kamenou konírnu propojit s moderní přístavbou.

Čelní pohled na přístavbu

Boční pohled na přístavbu


Pohled z boku na přístavbu

Okomentovat

LEBEDÍN. Theme by STS.